G20, Kovid-19’dan etkilenen fakir ülkelerin borçları için ortak çerçevede anlaştı

G20 maliye bakanları ve merkez bankası liderleri, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından olumsuz etkilenen fakir ülkelerin kamu borçlarının şartlarının güzelleştirilmesi için ortak bir çerçeve üzerinde birinci defa anlaştı.

G20 maliye bakanları ve merkez bankası liderleri, görüntü konferans yoluyla bir ortaya geldikleri inanılmaz toplantının akabinde ortak bir açıklama yaptı.

Açıklamada, Kovid-19 krizinin ölçeği, birçok düşük gelirli ülkedeki değerli borç kırılganlıkları ve berbatlaşan görünüm göz önüne alındığında, Borç Servisini Askıya Alma Teşebbüsü dışındaki yaklaşımların durum bazında değerlendirilmesinin gerekebileceği belirtildi.

Kelam konusu teşebbüsün uygun ülkelere azamî dayanak sağlanması için yakın uyum içinde uygulanmasına yönelik kararlılığın vurgulandığı açıklamada, “Tüm kreditörler bu teşebbüsü tam ve şeffaf bir halde uygulamalıdır.” tabiri kullanıldı.

Açıklamada teşebbüse ait meselelerin da ele alındığı belirtilerek, ortak bir çerçeve üzerinde anlaşıldığı kaydedildi.

Yeni çerçeve kapsamında, kredi alacaklarını koordine eden Paris Kulübü’nün kurallarının büyük ölçüde kullanılacağı bildirildi.

Bu çerçeveyle kreditörlerin ülkelerle borçlar konusunda müzakere edebileceği, bu müzakereyi yaparken özel kesim kreditörlerine sağlanan kuralların kendilerine sağlanmasını talep edebileceği tabir edildi.

Açıklamada, Borç Servisini Askıya Alma Teşebbüsü’nün 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatılacağı kaydedildi.

Öte yandan Milletlerarası Para Fonu’ndan (IMF) yapılan açıklamada, IMF Lideri Kristalina Georgieva’nın G20 maliye bakanları ve merkez bankası liderleri fevkalâde toplantısında yaptığı konuşma paylaşıldı.

Kelam konusu çerçevenin milletlerarası manada borçların yine yapılandırılması için “çok kıymetli bir adım” olduğunu vurgulayan Georgieva, lakin krizin bitmediğini, borçların ertelenmesi ve yeni finansman aracılığıyla daha fazla takviyeye gereksinim olduğunu tabir etti.

Georgieva, ortak çerçevenin özel kesimin iştirak mümkünlüğünü da artıracağını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir