Ant Group’un halka arzını şahsen Çin Devlet Lideri durdurdu

Dünyanın en büyüğü olma yolunda ilerlerken durdurulan Çinli finansal teknoloji şirketi Ant Group’un halka arzıyla ilgili yankılar devam ediyor.

Wall Street’in haberine nazaran şirketin halka arzının dondurulmasına şahsen Çin Devlet Lideri Şi karar verdi. Habere nazaran Çinli yetkililere Ant Group’un halka arzının araştırılması talimatını veren Devlet Lideri Şi halka arz teşebbüsünün durdurulmasını istedi.

Çinli finansal teknoloji şirketinin sahibi milyarder Jack Ma Ekim ayında Şanghay’daki bir dorukta, devlet düzenlemelerinin yeni teşebbüsleri tıkadığını ve büyümeyi hızlandıracak ıslahatların getirilmesi gerektiğini söylemişti. Bu konuşmanın Ant Group’un halka arzını engelleyen bir olaylar zincirini başlattığı düşünülüyor.

Habere nazaran Devlet Kurulu Genel Ofisi, Jack Ma’nın konuşma metnini içeren raporu Lider Şi başta olmak üzere üst seviye önderlere sunduğu tabir edildi.

Ant Group’un halka arzı piyasalarda büyük yankı uyandırmıştı. Şirketin halka arz sonrası piyasa kıymetinin, Mısır, Şili ve Finlandiya üzere ülkelerin gayri safi yurtiçi hasılalarından daha büyük olacağı kestirim ediliyordu. Çinli finansal teknoloji şirketi Ant Group’un Şanghay ve Hong Kong Borsalarında halka arzlarının dondurulduğu açıklanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir