Havacılık bilançolarında 3. çeyrekte salgın baskısı sürdü

Koronavirüs salgının en çok etkilediği dallardan biri olan havayolları ve hizmet bölümünün finansalları tamamlandı. Kesimde salgın tesiri 3. çeyrekte de sürmeye devam etti.

Türk Havayolları 2020 yılının 3. çeyreğinde 946 milyon TL net periyot ziyanı kaydetti. Şirket geçen yılın tıpkı devrinde 3,7 milyar TL periyot kârı açıklamıştı.

Pegasus ise 2020 yılının 3. çeyreğinde piyasa beklentilerindeki zararın tersine 103,4 milyon TL kâr açıkladı. Şirket bir evvelki çeyreğe nazaran ziyandan kâra dönerken, yıllık bazda kârlılığı önemli oranda azaldı. TAV Havalimanları birebir çeyrekte 444,9 milyon TL ziyan açıklarken, geçen yılın tıpkı periyodunda 561,1 milyon TL kâr elde etmişti.

2268610 290e38a0a5ba2a68cbd33e64fff04752

Salgının tesirleri pay performansına da yansıdı

2020 yılında salgının tesiri havacılık payları üzerinde önemli baskı yarattı. Dünyanın değerli havayolu şirketlerinin paylarında yılbaşından bu yana kayıplar yüzde 60’lara ulaştı. Lufthansa paylarında yılbaşından bu yana kayıp yüzde 44, American Airlines paylarında yüzde 59, United Airlines paylarında yüzde 58, Air France-KLM paylarında yüzde 60 oldu.

Misal tablo Türk havacılık şirketlerinde de görüldü. Türk Hava Yolları paylarında yılbaşından bu yana görülen kayıp yüzde 19, Pegasus’ta yüzde 34, TAV’da ise yüzde 36 oldu. Bununla birlikte Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının Covid-19 hastalığına karşı ‘yüzde 90’dan fazla tesirli olduğu’ haberi kayıpların bir kısmının geri alınmasında tesirli oldu.

Garanti Yatırım strateji raporunda bölüme dair; iktisatların kapalı kalması esnasında iş seyahatlerinin yerini internet üzerinden görüşmelerin alması nedeniyle ilerleyen süreçte ”Business Class” segmentinin havacılıkta azalacağı beklentisi yer aldı. Kurumun değerlendirmesine nazaran uzaktan eğitimin yaygınlaşması nedeniyle eğitim emelli seyahatlerin da azalması muhtemel. Kurum insanların enfekte olma korkusu ve tasarruf etme eğilimleri sebebiyle tatil üzere lüks harcamalarını ertelemelerini de öngördü.

2268610 3690925d1be19b08affb3bc4a608f8a3

IATA: Havacılık Türkiye’de iktisada 44,8 milyar dolarlık dayanak veriyor

Dünya genelinde 2020 yılının birinci aylarında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve Mart ayının 2 haftasında birinci hadisenin Türkiye’de görülen hastalık ulaştırma bölümünü neredeyse durdurdu. Ülkelerin sonlarını birbirine kapattığı, kentlerin karantina altına alındığı ve uçuşların askıya alındığı bu devirde havacılık bölümünde tarihi düşük sayılara ulaşıldı. Memleketler arası Hava Nakliyatı Birliği (IATA) salgının tepe yaptığı Nisan ayında kilometre başına yolcu gelirinin yıllık bazda yüzde 94 azaldığını ve milletlerarası havacılık bölümünün ise yüzde 98,4 daraldığını aktardı. Son gelen eylül ayına dair sayıda ise hala kilometre başına yolcu gelirinin yıllık bazda yüzde 72,8 daraldığını göstedi

IATA havacılık kesiminin Türkiye iktisadına katkısını ölçtüğü raporunda; kesimin 1 milyondan fazla bireye istihdam sağladığı, 44,8 milyar dolar gayrisafi yurtiçi hasılayı desteklediğini ve direk yoldan turizm gelirlerine katkı verdiğini paylaştı. Raporda bölgenin en büyük yolcu pazarlarından biri olan Türkiye’nin; Avrupa ve Orta doğuya 58,6 milyon, Asya bölgesine 2.7 milyon, Afrika’ya 1.2 milyon ve Kuzey Amerika kıtasına ise 518 bin yolcu akışını sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir