Eximbank’a yeni sendikasyon

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk Eximbank’ın ihracatçılara yönelik memleketler arası piyasadan 561 milyon dolar fiyatında ve 1 yıl vadeli yeni bir sendikasyon kredisi sağladığını açıkladı.

Bakan Pekcan, Türk Eximbank’ın dün imzalanan mutabakatla Mizuho Bank, Ltd. koordinatörlüğünde bir bankalar konsorsiyumundan 397,9 milyon euro ve 99,8 milyon ABD doları olmak üzere toplam 561 milyon ABD doları fiyatında 1 yıl vadeli yeni finansman sağladığını kaydetti.

Eximbank tarafından sağlanan toplam 561 milyon ABD doları fiyatındaki kredinin toplam maliyetinin, en yüksek meblağla katılan bankalar için avro diliminde 6 aylık Euribor+%2,50 ve ABD doları diliminde 6 aylık Libor+%2,75 olduğunu belirten Pekcan, krediye Avrupa, Uzak Doğu, Körfez bölgesi ve Türkiye dahil olmak üzere geniş bir coğrafyadan toplam 23 bankanın iştirak sağladığını kaydetti.

İhracat kredilerinin yüzde 50’sini tek başına kullandıran Türkiye’nin resmi dayanaklı ihracat finansman kuruluşu Eximbank’ın pandemi periyodunda sağladığı bu sendikasyon kredisinin , ihracatçıların ve ihracat odaklı KOBİ’lerin finansmana erişimi konusunda son derece değerli olduğunu vurgulayan Pekcan, kredinin ayrıyeten memleketler arası sermaye piyasalarının Türkiye iktisadına duyduğu inancın bir göstergesi olduğunu tabir etti.

2020 yılı sonuna kadar 350 milyon dolarlık ek kaynak sağlanacak

Eximbank’ın sendikasyon süreci dahil olmak üzere yılbaşından bu yana 2,5 milyar dolar fiyatından fazla fon kaynağını ihracatçıların hizmetine sunduğuna dikkati çeken Pekcan, “ Ekonomik büyümeye tesir edecek katma bedeli yüksek ihracatın desteklenmesine yönelik çalışmalarını sürat kesmeden sürdürecek olan Eximbank, 2020 yıl sonuna kadar memleketler arası piyasalardan yaklaşık 350 milyon ABD doları daha ek kaynak sağlamayı planlıyor. Desteklerimizle ihracatçılarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Kelam konusu finansmanın ihracatçılarımıza iyi olmasını diliyorum. ” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir