Sanayi üretimi Eylül’de beklentiye paralel

Sanayi üretimi Eylül’de bir evvelki yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 8,1 artış gösterdi.

Ekonomistlerin beklentisi sanayi üretiminin Eylül’de aylık bazda yüzde 0,2, yıllık bazda ise yüzde 8,2 artması tarafındaydı.

Sanayi üretiminde pandemi şartlarının tesiriyle Nisan ayında bir evvelki yılın birebir devrine nazaran yüzde 31,3’lük sert bir daralma kaydedilmişti. Mayıs ayında da yıllık bazda daralan sanayi üretimi Haziran ayı itibariyle hudutlu da olsa büyümeye geçmişti. Ağustos ayına gelindiğinde endüstride yıllık büyüme çift hanelerde gerçekleşti.

PMI dataları toparlanmaya işaret ediyor

Sanayi üretimi açısından bir öteki kıymetli bilgi olan imalat satın alma yöneticileri endeksi (PMI) de tabandan toparlanmaya işaret etmişti. Türkiye’de Nisan’da 33,4 ile tarihi düşük düzeyini gören Haziran ayında yine 50 düzeyinin üzerine çıkmıştı. Temmuz’da Türkiye’de PMI 56,9 düzeyine kadar yükseldi. Endeks son 5 aydır 50 düzeyinin üzerinde gerçekleşiyor. Endekste 50 düzeyinin altı daralmaya, üstü ise büyümeye işaret ediyor.

Son gelen PMI dataları yeni siparişlerde artış trendinin beş ayı geride bıraktığını göstermişti. Endeks sonuçlarına nazaran imalatçılar müşteri talebinin güzelleşmeye devam ettiğini belirtti. Yeni ihracat siparişlerinde de artış kaydedildi. Böylelikle firmalar üretim hacimlerini ekim ayında da yükseltti ve büyüme eylül ayına nazaran sürat kazandı. Üretimde ve müşterilere yapılan eser teslimatlarındaki artışa bağlı olarak, birikmiş işler son üç ay boyunca azaldı.

-devam edecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir