JPMorgan ‘hisse’ tavsiye etti

Üç büyük merkez bankası lideri aşı gelişmelerine temkinli yaklaşsa da JPMorgan’a nazaran aşı haberleri piyasalara güçlü bir alım sinyali gönderiyor.

Kurumun stratejistlere nazaran bu hafta açıklanan aşı duyuruları piyasalar için “çığır açıcı” nitelikte. Stratejistler model portföyünde global pay senetleri durumunu artırırken devlet tahvilleri durumunu daha da azaltmaya karar verdi.

Stratejistler yayımladıkları notta “Hisse rallisinin ve tahvil satışının devam edeceğini düşünüyoruz. Önümüzdeki devirde değerli piyasa risklerinde gevşeme, ölçülü yatırımcı pozisyonlanması, güçlü büyüme toparlanması ve yüksek dereceli siyaset dayanağı beklentimizle birlikte model portföyümüzde risk yanlısı konumumuzu koruyoruz” değerlendirmesini yaptı.

JPMorgan stratejist grubu portföyde pay artırım tavsiyesini yüzde 8’den yüzde 10’a yükseltirken özel dal tahvillerindeki alım konumlarını ise azalttı.

Aşı haberi piyasalara moral verdi

ABD’li Pfizer ve Alman Biontech firmalarının geliştirdiği koronavirüs aşısına ait son araştırmanın hastalığa karşı yüzde 90 müdafaa sağlandığını göstermesinin akabinde piyasalarda süratli bir ralli yaşanmıştı.

Buna rağmen üç büyük merkez bankası liderinden koronavirüs aşısı ile birlikte ekonomilerde süratli bir toparlanma beklentisine karşı temkinli açıklamalar geldi. Avrupa Merkez Bankası Forumu görüntü konferansında konuşan Avrupa Merkez Bankası Lideri Christine Lagarde, İngiltere Merkez Bankası Lideri Andrew Bailey ve Fed Lideri Jerome Powell Kovid-19 aşısı gelişmelerinin pandeminin olumsuz tesirini süratli bir biçimde bilakis çevirmesini beklemediklerini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir